خانه > خبرنامه ي موچان > ترسالی فرصتی برای احیای باغات انگور

ترسالی فرصتی برای احیای باغات انگور

سلام

تو این پست میخوایم یه حساب سر انگشتی بکنیم ببینیم احیای باغهای انگور توجیه اقتصادی داره یا کار بیهوده ایه

یکی از بزرگترین یادگار گذشتگان برای موچانی ها باغات انگوریست که بدون ابزار و ماشین آلات امروزی ،با صرف وقت و نیروی انسانی و مشقت های زیاد باقی مانده است. متاسفانه تغییر نگاه مردم به نوع کشاورزی و گرایش به کشت لوبیا این باغات را از دایره توجه بیرون برده است.

مسلما مهمترین دلیلی که باعث شده مردم سمت باغ داری نروند عدم آگاهی از درآمد خوب آن است

برای اینکه از میزان برداشت و سود دهی باغ انگور اطلاعات کسب کنیم سری به اینترنت زدم و آمارهایی که در این خصوص داده شده را جمع آوری کردم.

سوال: هزینه ای که برای هر هکتار باغ باید انجام بشه چقدره؟

هر هکتار باغ انگور درحال حاضر سالانه ۵ تا ۶‌میلیون تومان هزینه دارد

 

سوال: به طور متوسط سالی چند تن از هر هکتار انگور برداشت میشه؟

جواب : یک باغدار معمولی حدود ٣٠ تن در هکتار برداشت انگور دارد اما یک باغدار حرفه‌ای که اصول علمی‌ را رعایت می‌کند تا ١٢٠ تن هم برداشت می‌کند. این درحالی است که حداکثر زمانی که برای سرکشی به باغ‌های انگور صرف می‌شود روزی ۴ ساعت است. ٢ ساعت صبح و ٢ ساعت غروب برای رسیدگی به باغ‌ها کافی است آن هم در شرایطی که نخواهید از کارگر استفاده کنید..

سوال: درآمد هر هکتار باغ انگور چقدر است

جواب : با اجرای نوین باغداری میزان درآمد آن بین ۴۵ تا ٢٠٠‌میلیون تومان است که اگر هزینه را از درآمد سالانه کسر کنیم تقریبا می‌توان گفت یک باغدار تازه‌کار حداقل ماهی ٣‌میلیون تومان درآمد خواهد داشت. این درحالی است که درآمد باغداران حرفه‌ای که با روش‌های مدرن فعالیت می‌کنند به ماهیانه ١۶‌میلیون تومان هم می‌رسد. 

سوال : رکورد بیشترین برداشت انگور چقدر است؟

بیشترین میزان برداشت انگور از هر هکتار تاکستان ۱۲۷ تن در هر هکتار  در استان سمنان بوده است.

سوال: چطوری باید به بیشترین برداشت برسیم؟

اول از همه تامین آب باید مورد توجه قرار بگیره

استفاده از ارقام مناسب با اقلیم استان و همچنین مقاوم به سرما در افزایش عملکرد مؤثر است.

با به کار بردن ماشین‌آلات کشاورزی و اجرای سیستم مدرن آبیاری .

باغ انگور

سیستم داربستی:

افزایش ۳ برابری محصول انگور با داربستی کردن باغ‌‌ها

http://zarinnameh.ir/images/ordibehesht95/darbasti.jpeg

داربستی کردن علاوه بر افزایش کمیت، افزایش کیفیت هم دارد. در حقیقت با داربستی کردن سطح بهره‌برداری افزایش می‌یابد. وقتی بوته روی زمین پخش می‌شود، سطحی را اشغال می‌کند و وقتی بلند می‌شود، به سطح مزرعه افزوده می‌شود. وقتی بوته از زمین بلند می‌شود خوشه انگور از همه طرف نور می‌بیند و در نتیجه باعث افزایش کیفیت، تنظیم مواد قندی و بازارپسندی می‌شود. اگر در حالت عادی از هر ۴ کیلو انگور در باغ‌های سنتی یک کیلو کشمش به دست بیاید، در باغ‌های داربستی از هر ۳ تا ۳/۵ کیلو یک کیلو کشمش برداشت می‌شود. وقتی نور کافی به خوشه‌های انگور برسد، سوخت و‌ساز افزایش می‌یابد و محصول با کیفیتی عرضه می‌شود.

در باغ‌های سنتی متوسط عملکرد، ۱۰ تن در هکتار است و اگر باغ‌ها تماماً داربستی شوند، عملکرد ۳ برابر خواهد بود و به‌طور متوسط حدود ۳۰ تن در هکتار می‌توان برداشت کرد. به علاوه هزینه‌های تولید کاهش پیدا می‌کند. نیاز کمتری به کارگر است و خاک بین ردیف‌ها را می‌توان توسط ماشین‌های باغی زیر و رو کرد. شاخه‌ها راحت‌تر هرس می‌شوند و راحت‌تر به بیرون باغ انتقال پیدا می‌کنند. همچنین خارج کردن جعبه‌ها به وسیله‌تریلرهای کوچک باغی انجام می‌شود.

در باغ‌های سنتی به دلیل محدودیت‌هایی که در بحث آبیاری و جمع آوری محصول است، باغدار مجبور است که بلوک یک هکتاری بسازد ولی با این روش بلوک‌های احداثی را ۴ تا ۸ هکتار می‌توان گرفت. مبارزه با آفات هم بهتر انجام می‌شود. به راحتی می‌توان با ماشین‌آلات مخصوص باغ را سمپاشی کرد و در نهایت در مصرف آب صرفه جویی می‌شود. وقتی باغ داربستی می‌شود، سطح تبخیر کاهش پیدا می‌کند و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار خیلی راحت‌تر می‌شود.

نکات مهمی که نباید فراموش کرد:

البته به‌طور متوسط هزینه داربستی کردن بالای ۲۰ میلیون تومان برای هر هکتار است. باغ‌های بالای ۱۵ تا ۲۰ سال برای داربستی کردن به مشکل بر می‌خورند. این روش برای باغ‌های جوانتر مناسب است. برای عرضه محصول باید بازار فروش را مطالعه کرد

 

امیدوارم مفید بوده باشه نظرات و پیشنهادات خودتونو توی همین پست ارسال کنید تا بقیه هم استفاده کنن. سپاس

 

 

 

 

(Visited 618 times, 3 visits today)